Odsłonięcie Pomnika Geodezji Europejskiej

Na pl. Teatralnym uroczyście odsłonięto pomnik Geodezji Europejskiej. Odnowiona kolumna upamiętnia jeden z największych projektów geodezyjnych na świecie – pomiar długości łuku geodezyjnego równoleżnika 52° N, który przebiega przez całą Europę i właśnie w tym miejscu przez Warszawę.

– Z dużą przyjemnością uczestniczę w odsłonięciu pomnika Geodezji Europejskiej. Szacunek budzi już sama materialna jego część. Kolumna, która stoi tu od 150 lat była niemym świadkiem burzliwych, tragicznych i chwalebnych chwil Warszawy. Ta kolumna to też rodzaj „listu w butelce” pozostawiony nam przez geodetów „złotej ery” geodezji europejskiej. Ściśle sparametryzowane narzędzie naukowe. Symbol ówczesnego racjonalizmu, naukowego, badawczego podejścia do rzeczywistości, którego tak brakuje niektórym w czasach współczesnych – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Równoleżnik 52° N łączy irlandzką wyspę Valentia z rosyjskim miastem Orsk na Uralu. Dziś Rosja przez barbarzyński napad na Ukrainę odsunęła się od Europy, od europejskich wartości, jednak ten pomnik przypomina, że geodezja zmienia perspektywę myślenia: wszyscy jesteśmy mieszkańcami Ziemi – dodała Renata Kaznowska.

W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Rady m.st. Warszawy oraz środowiska geodezyjnego: Ewa Janczar – przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego, Rudolf Staiger – prezes Międzynarodowej Federacji Geodetów, Alicja Kulka – Główny Geodeta Kraju, Janusz Walo – prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Mariusz Meus ze Stowarzyszenia Honorowy Południk Krakowski, pomysłodawca utworzenia pomnika.

– Czuję niezwykłą radość, że tę skromną kolumnę udało się podnieść do rangi pomnika. To nie tylko symbol największych pomiarów geodezyjnych, ale to także symbol geodezji, jej roli w społeczeństwie i gospodarce – powiedziała Ewa Janczar przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy oraz jedna z inicjatorów powstania pomnika.