Wybór miejsca w autobusie może uchronić nas przed COVID-19

Ośrodek badawczy IBM Research Europe zbadał, czy to, gdzie siadamy w autobusie, może mieć wpływ na ryzyko zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2. Okazało się, że tak. Naukowcy wskazali, których miejsc należy unikać i gdzie w komunikacji publicznej ryzyko zakażenia się jest najmniejsze.

Transmisja wirusa w środkach transportu publicznego to złożony proces, niełatwy do analizy. Podjęli się go naukowcy z ośrodka badawczego IBM Research Europe. Ich badanie polegało na obliczeniu za pomocą symulacji komputerowych dynamiki kropli w wydychanym powietrzu. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Physics of Fluids”.

Z ich analizy wynika, że należy przede wszystkim unikać środkowych siedzeń. Zespół odkrył, że kropelki powietrza wydzielane przez pasażerów siedzących przy oknie unosiły się dalej w górę pojazdu i tym samym w mniejszym stopniu atakowały przestrzeń innych pasażerów. Jak można było przewidzieć, środkowe siedzenie ma największe ryzyko przeniesienia infekcji. Najmniej narażonym siedzeniem ze wszystkich było siedzenie przy przejściu, ponieważ w tym miejscu system wentylacyjny najskuteczniej ściąga emitowane krople. Były one natychmiast odfiltrowywane.

Dodaj komentarz