Warszawa wspiera osoby w kryzysie bezdomności

Niskie temperatury powietrza w sezonie zimowym i trwająca pandemia koronawirusa to trudny okres dla osób w kryzysie bezdomności. M.st. Warszawa oferuje prawie 1,5 tys. miejsc noclegowych i całodobową ogrzewalnią.

W systemie pomocy osobom w kryzysie bezdomności niezwykle ważna jest też rola organizacji pozarządowych, które we współpracy z miastem codziennie pomagają warszawiakom znajdującym się ulicy. Poza udzieleniem pomocy w podstawowych kwestiach tj. zagwarantowanie miejsca do spania i posiłku najważniejszym jest, by dostrzec człowieka w człowieku – powiedziała wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra, podczas wizyty w noclegowni przy ul. Kaczorowej.

W Warszawie działają noclegownie, trzy miejsca tymczasowego, interwencyjnego schronienia, sześć jadłodajni, trzy łaźnie, trzy punkty poradnictwa, w tym jeden z usługami medycznymi, pralnia i całodobowa ogrzewalnia. We wszystkich dzielnicach pracują też streetworkerzy, także medyczni.

Gdzie szukać noclegu?

Z noclegu można skorzystać w trzech placówkach: w noclegowni przy ul. Kaczorowej 39, która każdej nocy zapewnia schronienie łącznie 100 osobom oraz w dwóch interwencyjnych miejscach tymczasowego schronienia przy ul. Myśliborskiej 53 i przy ul. 6-go sierpnia 1/5. Placówki prowadzone są przez jednostkę miejską Warszawskie Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

Oprócz tego działa 20 schronisk, z czego dziewięć świadczy usługi opiekuńcze. Na zlecenie m.st. Warszawy prowadzona jest też dystrybucja żywności do placówek dla osób bezdomnych przez Bank Żywności SOS Warszawa.

Mobilny Punkt Poradnictwa

Od listopada działa Mobilny Punkt Poradnictwa – autobus miejski, który jeździ ulicami Warszawy po trasach, gdzie najczęściej można spotkać osoby w kryzysie bezdomności. Autobus zapewnia transport pomiędzy warszawskimi punktami pomocowymi zajmującymi się problemem bezdomności (ogrzewalnie, jadłodajnie, łaźnie, punkty medyczne, punkty poradnictwa). W zespole MPP pracują streetworkerzy bezdomności, a także psycholodzy i psychoterapeuci. Więcej informacji, w tym na temat aktualnej trasy autobusu, czasu przejazdu, przystanków – można znaleźć na profilu Mobilnego Punktu Poradnictwa na Facebooku.

Dodaj komentarz