Będą podwyżki cen biletów na komunikację miejską w Warszawie?

Ratusz po raz kolejny przypomniał, że sytuacja budżetowa miasta jest bardzo trudna. Wygląda na to, że mieszkańców Warszawy czekają podwyżki. Prezydent Rafał Trzaskowski nie wyklucza, że wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej. Co jeszcze nas czeka?

We wtorek 14 grudnia odbyła się konferencja prasowa, na której prezydent Warszawy odniósł się do sytuacji budżetowej na rok 2022.

Sytuacja finansowa jest bardzo trudna. W związku ze zmianami podatkowymi związanymi z „piątką Kaczyńskiego”, później z pandemią, Warszawa straciła ponad miliard złotych rocznie z budżetu. A ten tzw. „Polski ład” drenuje pieniądze samorządów – stwierdził R. Trzaskowski.

Według prezydenta Warszawa traci 1,5 miliarda złotych w wyniku działania Polskiego Ładu. Zapewniona przez rząd rekompensata w postaci 400 mln złotych nie poprawi sytuacji, ponieważ stolica i tak będzie na minusie miliard złotych.

– Obecnie wpływy z biletów pokrywają tylko nieco ponad 20 procent kosztów komunikacji. Prawie 80 procent to dopłata z budżetu miasta. W związku z tym być może jakaś niewielka podwyżka będzie potrzebna. O tym będziemy dyskutowali z radnymi – poinformował Rafał Trzaskowski.

Na pewno chronieni są użytkownicy kart miejskich długookresowych – 30 i 90 dniowych. Ewentualny wzrost cen kart miejskich będzie uzależniony od inflacji.

*zdjęcie główne pochodzi ze strony ztm.waw.pl

Dodaj komentarz