Nowe zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych

Stolica przygotuje specjalne miejsca do parkowania hulajnóg oraz strefy, gdzie obniżona będzie prędkość maksymalna dla tych pojazdów. To ustalenia porozumienia ratusza z operatorami wypożyczalni hulajnóg elektrycznych.

Pojawienie się hulajnóg na stołecznych ulicach spowodowało pojawienie się związanych z tym problemów. Główną bolączką było pozostawianie hulajnogi w zupełnie przypadkowych miejscach, nierzadko na środku chodnika lub ścieżki rowerowej. Taki sposób parkowania znacznie utrudniał poruszanie się innym użytkownikom dróg.

W maju br Sejm przyjął przepisy regulujące jak i gdzie można poruszać się hulajnogami elektrycznymi. Właśnie dzięki tym zmianom w prawie samorządy zyskały możliwość uporządkowania zasad poruszania się hulajnóg po mieście. Przez ostatnie kilka miesięcy toczyły się rozmowy z operatorami wypożyczalni hulajnóg elektrycznych. Ich efektem są zasady które właśnie ogłoszono. Hulajnogi nie będą już porzucane byle gdzie, w sposób niebezpieczny dla innych.

Co się zmieni?

Kluczowym aspektem zawartego porozumienia jest kwestia parkowania pojazdów. Miasto zapowiedziało, że oznakuje kilka tysięcy miejskich stojaków dla rowerów. Zarząd Dróg Miejskich umieści naklejki informujące, że jest to miejsce wyznaczone do postoju rowerów i hulajnóg. W ten sposób szybko w mieście powstanie gęsta sieć kilku tysięcy parkingów, dostępnych w najbliższej okolicy. Znacznie ograniczy to samym liczbę urządzeń zaparkowanych w miejscach przypadkowych. Stojak gwarantuje też, że hulajnoga będzie zaparkowana stabilnie. Nie będzie się przewracać, co było dotąd częstym widokiem na stołecznych ulicach.

stojak hulajnogi
Fot. ZDM

Porozumienie dotyczy także dozwolonej prędkości wypożyczanych hulajnóg. Miasto wyznaczyło strefy, w których dozwolona prędkość poruszania się będzie obniżona. Operatorzy mają zablokować możliwość przekraczania w nich dozwolonej prędkości. Obecnie zgodnie z ustawą wynosi ona 20 kilometrów na godzinę. Dodatkowo w wyznaczonych strefach miasta, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym, ograniczona zostanie prędkość do 12 km/h. I tak wolniej hulajnogą będzie trzeba poruszać się po Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie, w czasie gdy ulice te są deptakiem, na Chmielnej na odcinku, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu dla aut, oraz na Bulwarach Wiślanych – na odcinku bez wyznaczonej drogi dla rowerów.

Osobom, które nie będą przestrzegać obowiązujących zasad grozi mandat od straży miejskiej.

Dodaj komentarz