E-papierowe rozkłady w Warszawie już są! Trwają testy

W kilku miejscach Warszawy działa on-line już sześć e-papierowych rozkładów jazdy Warszawskiego Transportu Publicznego. Są podłączone do zaawansowanego systemu prognozującego, kiedy przyjedzie tramwaj. Teraz trwają ich testy.

Tramwaje Warszawskie wraz z Zarządem Transportu Miejskiego zainstalowały e-papierowe rozkłady na kilku przystankach tramwajowych w Stolicy. Pierwsze dwa zostały zainstalowane we wrześniu na przystankach Muzeum Powstania Warszawskiego. Potem pojawiły się jeszcze na przystankach Plac Zawiszy, przy stacji Metro Marymont oraz na przystanku Dworzec Gdański.

Każdy składa się z dwóch części – na pierwszej jest rozkład jazdy linii tramwajowych z godzina i minutą odjazdu kolejnego pojazdu. Przypomina zwykłą wydrukowaną kartkę jaką widzimy od lat na przystankach. Na drugiej części jest dynamiczna informacja – za ile minut rzeczywiście przyjedzie kolejny tramwaj i w jakiej kolejności. Ta informacja jest odświeżana co kilkanaście sekund.

Fot. UM Warszawa

Nowe rozkłady jazdy oprócz tego, że dostarczają aktualne informacje mają inne zalety. W odróżnieniu do tradycyjnych monitorów zużywają bardzo mało energii. Ich baterie wystarczają na pracę bez zasilania nawet przez siedem dni. Ponieważ nie świecą, w ogóle nie męczą wzroku. Ta zaleta jest znana tym, którzy czytają książki na czytnikach e-papierowych. W nowych rozkładach nie ma też żadnych reklam, gwałtownie zmieniających się obrazów, są one czystą informacją. I jest to kolejna zaleta, gdy jesteśmy bezustannie zalewani niepotrzebnymi treściami.

Testy nowego systemu potrwają kilka miesięcy – tramwajarze będą sprawdzać bieżące aktualizacje rozkładów oraz jakość wyświetlaczy, aby po testach wiedzieć, czy zmiana zwykłych papierowych rozkładów jazdy na e-papierowe rozkłady jest trafiona i może być realizowana w całej Warszawie.

Dodaj komentarz